Jeśli chcesz odzyskać pieniądze od swojego klienta czy kontrahenta, a upominanie się o płatność nie przynosi rezultatów, nadchodzi czas na bardziej stanowczą windykację należności. Na tym etapie wiele osób decyduje się na skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Problem w tym, że na rynku możesz spotkać się zarówno z „kancelariami prawnymi”, jak i z „kancelariami windykacyjnymi” czy „firmami windykacyjnymi”. Jaka jest różnica między nimi i z czyjej pomocy najlepiej skorzystać, by odzyskać dług?
Firma windykacyjna jako pomoc przy windykacji długów
Na stronach firm windykacyjnych często znajdziesz informacje o dużym doświadczeniu, setkach albo tysiącach skutecznie przeprowadzonych windykacji oraz rozbudowanym zespole z dużym doświadczeniem. Dane dotyczące odzyskanych wierzytelności mogą być imponujące, a prowadzone egzekucje długów w dużej mierze skuteczne. To jednak nie wszystkie kwestie, które powinny mieć dla Ciebie znaczenie.
1. Firma windykacyjna ma być przede wszystkim dobrze prosperującym biznesem
Firma windykacyjna, jak sama nazwa zresztą wskazuje, to biznes skupiony na odzyskiwaniu należności dla klientów. Słowo „biznes” nie jest użyte przypadkowo. Takiej firmy zwykle nie prowadzi osoba po aplikacji adwokackiej czy radcowskiej. Co więcej, nie musi nią zarządzać nawet ktoś z wykształceniem prawniczym. Wystarczy, że jest to osoba mająca zacięcie do biznesu, umiejąca zarządzać zespołem i strukturami w firmie, czyli krótko mówiąc – świetnie radząca sobie jako przedsiębiorca.
Już z tego względu mogą pojawić się pewne wątpliwości – jak taka osoba będzie postrzegać całą działalność firmy windykacyjnej i jak będzie traktować zarówno swoich klientów, jak i ich dłużników? Co będzie dla niej najważniejsze? I czy aby nie na pewno tylko zysk?
2. Firmy windykacyjne często prowadzone są przez osoby niemające wykształcenia prawniczego
Oczywiście nie można z góry założyć, że firma windykacyjna nie będzie prowadzić windykacji rzetelnie i bez przekraczania pewnych granic. Z drugiej strony działania windykacyjne w dużej mierze wiążą się ze sferą prawną. Logiczne wydaje się więc, że dobrze, by działalnością skupioną na odzyskaniu należności zarządzał ktoś, kto rozumie prawnicze realia. I to zarówno od strony praktycznej, jak i od strony obowiązujących przepisów oraz procedur. W przypadku firm windykacyjnych ten warunek zwykle nie jest spełniony.
3. W firmie windykacyjnej często nie pracują adwokaci ani radcowie prawni
Kwestia zarządzania firmą windykacyjną nie jest jednak największym problemem. Kolejny polega na tym, że firmy windykacyjne często nawet nie mają w swoich szeregach adwokatów lub radców prawnych.
Zwykle wprawdzie na ich stronie spotkasz się z informacją, że zatrudniają prawników lub z nimi współpracują. Pamiętaj jednak, że prawnikiem jest każda osoba, która ukończyła studia prawnicze. Żeby zostać adwokatem lub radcą prawnym trzeba z kolei jeszcze odbyć lata aplikacji, zdać trudne egzaminy i odbyć praktyki m.in. w sądzie oraz w kancelarii.
Prawnik bez aplikacji nie może prowadzić windykacji sądowej. Może w Twoim imieniu dzwonić do dłużników i upominać się o płatności. Może też przygotować wezwanie do zapłaty, pod którym Ty tylko się podpiszesz. Pojawia się jednak pytanie, czy to najlepsza droga. To trochę tak jak wybierać, u kogo wykonasz inwazyjny zabieg skóry – u kosmetyczki czy lekarza dermatologa. Każde z nich ma uprawnienia (kosmetyczka odbyła kurs) i teoretycznie każde powinno mieć niezbędną wiedzę. Nie bez powodu jednak większość osób czuje się pewniej, oddając się w ręce lekarza.
Z firmami windykacyjnymi jest podobnie – pewne czynności mogą wykonać równie dobrze co kancelarie prawne. Nie masz jednak pewności, że tak się stanie. Nie wiesz, jakie dokładnie doświadczenie mają poszczególne osoby zatrudnione w takiej firmie i jaki standard obsługi Twojej sprawy oferują. Często nie wiesz też, kto zajmie się Twoją windykacją i czy w ogóle będzie to robić od początku do końca ta sama osoba. W przypadku kancelarii prawnej jest inaczej. Każda osoba, która odbyła już aplikację, reprezentuje pewien określony poziom obsługi prawnej.
4. Nie masz wpływu na wybór adwokata lub radcy prawnego
Oczywiście nie jest tak, że jeśli sprawa nie zakończy się na etapie polubownym czy przedsądowym, to firma windykacyjna zostawi Cię bez dalszego wsparcia prawnego. Zwykle jednak oddeleguje prowadzenie postępowania sądowego na zewnątrz – wybranym przez siebie adwokatom lub racom prawnym. To ona więc zdecyduje, kto zajmie się sporządzeniem pozwu i kto będzie reprezentować Cię w sądzie.
Nie masz więc wpływu na wybór konkretnego adwokata lub radcy prawnego, nie możesz ocenić jego doświadczenia w prowadzeniu spraw windykacyjnych. W dodatku w tym momencie firma windykacyjna pełni niejako funkcję pośrednika, co może generować dla Ciebie dodatkowe, zbędne koszty.
5. Obsługa spraw w firmie windykacyjnej może przebiegać „taśmowo”
Ze względu na swoją specyfikę firmy windykacyjne często skupiają się przede wszystkim na zysku, a co za tym idzie – na obsłudze jak największej liczby spraw. Niestety szybkość zwykle nie będzie szła w parze z rzetelną obsługą. Często też takie sprawy są prowadzone przez windykatorów „taśmowo”, a więc przekazywane z rąk do rąk. Z
Warto też dodać, że niektóre firmy windykacyjne przekraczają granice przewidziane przez przepisy. Mogą np. zbyt agresywnie i często upominać się o płatności. W takiej sytuacji nawet jeśli odzyskasz zapłatę za zaległą fakturę, to przy okazji możesz też narazić się na dalsze problemy prawne. Pamiętaj, że wierzyciel nie może działać np. w sposób, który mógłby być uznany za nękanie dłużnika.
To może prowadzenie windykacji należności z pomocą kancelarii windykacyjnej?
Skoro wiesz już, jakie mogą być złe strony powierzenia swojej sprawy firmie windykacyjnej, to być może uznasz, że najlepiej powierzyć ją adwokatowi lub radcy prawnemu. Niestety istnieje szansa, że popełnisz pewien popularny błąd – zaczniesz szukać kancelarii windykacyjnej.
W końcu słowo „kancelaria” prawdopodobnie kojarzy Ci się z adwokatami i radcami prawnymi. Jest jednak inaczej. Kancelaria windykacyjna to często jedynie zamienna nazwa dla firmy windykacyjnej. Przepisy nie zabraniają stosowania takiej nazwy w firmach prowadzących proces windykacji. Inaczej jest dopiero z używaniem fraz „radca prawny” i „adwokat” – te słowa są już zastrzeżone tylko dla osób, które ukończyły aplikację. Pamiętaj więc, by dokładnie sprawdzić, komu powierzasz dochodzenie roszczeń w Twoim imieniu.
Jak wygląda windykacja z pomocą kancelarii prawnej?
Pomoc kancelarii prawnej, a więc tej skupiającej w swoich szeregach radców prawnych lub adwokatów, wygląda pod wieloma względami zupełnie inaczej niż skorzystanie z usług firmy windykacyjnej.
Po pierwsze, adwokatów i radców prawnych obowiązują zasady etyki. Możesz mieć więc pewność, że takie osoby będą działać w granicach przewidzianych przez przepisy. Nie musisz obawiać się wyegzekwowania należności w sposób, który potem Ciebie narazi na nieprzyjemne konsekwencje. Przy okazji oznacza to również mniejsze ryzyko narażenia relacji z dłużnikiem.
Najważniejsza zaleta jest jednak taka, że Twoją sprawę windykacyjną od początku do końca prowadzi osoba, która zna poszczególne kroki od strony praktycznej. Jest w stanie reprezentować Cię na każdym z nich i myśli strategicznie, do przodu, zamiast tylko skupiać się na bieżącym działaniu.
Radca prawny wie, na co zwrócić uwagę podczas ewentualnych negocjacji i jak zabezpieczyć Twoje prawa. Wie, jak przygotować pozew o zapłatę, by nie zabrakło w nim potrzebnych elementów i by stanowił solidny fundament dla dalszych działań. Może reprezentować Cię przed sądem i przed komornikiem i cały czas spójnie realizować obraną strategię.
Co równie ważne, wybierając konkretną kancelarię prawną, wiesz, kto poprowadzi Twoją windykację. Inaczej niż w przypadku firmy windykacyjnej, tutaj wybierasz miejsce prowadzone przez konkretnych radców prawnych, mających konkretne doświadczenie, które jesteś w stanie zweryfikować. Powierzasz więc ściąganie długów osobie, której wiedzę i doświadczenie cenisz, a nie ogólnemu bytowi takiemu jak firma oferująca usługi windykacyjne.
Czy warto skorzystać z usług kancelarii? A może prowadzić samodzielną windykację?
Nie masz obowiązku prowadzenia windykacji z pomocą kancelarii lub firmy windykacyjnej. Równie dobrze możesz samodzielnie egzekwować długi. Nie jest to jednak rozwiązanie, które rekomendujemy. I to z prostych przyczyn.
Na etapie windykacji miękkiej rzeczywiście działania na własną rękę mogą być skuteczne. Czasami wystarczy zwykłe upomnienie się o płatność, by oczekiwana kwota wpłynęła na konto. Jeśli jednak musisz podjąć już bardziej stanowcze kroki – wysłać wezwanie do zapłaty, napisać pozew albo odzyskać dług na etapie egzekucji komorniczej, pomoc radcy prawnego może okazać się dużym wsparciem.
Pisma z logo kancelarii i podpisem prawnika powodują, że sprawa wydaje się poważna. Twój klient lub kontrahent widzi, że korzystasz z profesjonalnej pomocy prawnej. Wie, że nad sprawą czuwa osoba doskonale znająca przepisy. Istnieje więc większa szansa, że ureguluje dług z niezapłaconych faktur, nim sprawa eskaluje np. do etapu sądowego. Gdy reprezentuje Cię firma windykacyjna, efekt nie zawsze będzie równie dobry – wiele osób zdaje sobie sprawę, kto prowadzi takie firmy i nie traktuje ich równie poważnie co kancelarii radcowskich.
Po drugie, korzystając z pomocy prawnika w zakresie windykacji, minimalizujesz ryzyko popełnienia błędów. Nie musisz się zastanawiać, co trzeba zrobić w dalszej kolejności, o jakie szczegóły zadbać, co zawrzeć w danym piśmie i jakie dołączyć do niego dokumenty. To zadanie prawnika, który ma potrzebną wiedzę i doświadczenie.
Co równie ważne, dzięki kancelarii uwalniasz swój czas. Na pewno pisanie pism, wczytywanie się w przepisy i kontakt z sądem czy komornikiem nie jest czymś, co robisz chętnie i w czym dobrze się odnajdujesz. Kiedy jednak powierzysz te zadania kancelarii prawnej, to ona wyręcza Cię na każdym możliwym kroku, a Ty ze spokojniejszą głową zajmujesz się innymi sprawami.
Pamiętaj tylko, by wybrać kancelarię, która ma doświadczenie konkretnie w windykacji należności. Możesz sprawdzić obszar specjalizacji, jakimi się zajmuje i związane z tym doświadczenie. Przykładowo, w naszej kancelarii radcowskiej windykacją zajmujemy się już od 2000 roku. W tym czasie przeprowadziliśmy ponad 20.000 spraw z tego zakresu i odzyskaliśmy dla klientów ponad 80 milionów złotych. Mamy więc nie tylko wiedzę, ale i doświadczenie. I właśnie to połączenie sprawia, że jesteśmy w stanie skutecznie pomagać naszym klientom w odzyskiwaniu długów.